هیئت عاشقان بقیع - چرا امام حسین زمین کربلا را خرید؟


هیئت عاشقان بقیع

این وبلاگ متعلق به هیئت عاشقان بقیع نجف آباد می باشد.

فلسفه اقدام امام حسین علیه السلام در خرید زمین کربلا

هیئت عاشقان بقیع نجف آباد

امام حسین علیه السلام روز دوم محرم وارد سرزمین نینوا شد، فردای آن روز نواحی اطراف قتلگاه خود و یارانش در سرزمین کربلا را خرید و سپس آن را به ساکنان قبلی همان منطقه بازگرداند ولی شرط کرد که زایران را به مزارش راهنمایی و آنان پذیرایی کنند.

یک کارشناس مذهبی با تبیین برخی مسائل فقهی مرتبط با زمین، فلسفه اقدام امام حسین علیه السلام به خریداری زمین در کربلا را تشریح کرد. حجت الاسلام 'یعقوب جعفری' پژوهشگر دینی گفت: در فقه اصطلاحی به نام اراضی 'مفتوحه العنوه' وجود دارد که شامل سرزمین هایی است که مسلمانان در لشکرکشی های خود آن را فتح کرده اند. وی افزود: اگر این جنگ ها به امر پیامبرصلی الله علیه وآله وصلم و ائمه علیه السلام بوده باشد، این زمین ها نیز حکم خاص خود را خواهند داشت. یعنی کسی نمی تواند مالک آنها شود و مالکیت از آن همه مسلمانان است. اگر این زمین ها آباد شده باشد، ساکنان زمین ها، مالک محسوب نمی شوند و باید به بیت المال خراج بدهند ولی اگر در هنگام لشکرکشی آباد نشده نباشند به امام مسلمین اختصاص دارد و اگر افرادی به احیای زمین بپردازند، مالک آن می شوند.
وی به کتاب 'زمین در فقه اسلامی' نوشته 'سیّد حسین مدرسی طباطبایی' اشاره کرد و ادامه داد: منطقه بین النهرین یعنی فاصله بین دو رود دجله و فرات در سرزمین عراق از این نوع زمین ها بوده و حکم آن در فقه شیعه و اهل سنت ذکر شده و شیعه معتقد است، اگر زمین کربلا در آن زمان آباد نبوده متعلق به امام معصوم علیه السلام بوده و مردم می توانند آن را احیا کنند و مالک آن شوند.
این پژوهشگر دینی افزود: امام حسین علیه السلام قسمتی از زمین کربلا را که در میان چند روستا و آبادی از جمله غاضریه، طف، نینوا بود از قبیله بنی اسد که در یکی از این آبادی ها زندگی می کردند، به مبلغ 60 هزار درهم خریداری کرد. به گفته وی، حضرت سیدالشهدا علیه السلام زمین کربلا را پس از خریدن دوباره به قبیله بنی اسد برگرداند ولی شرط کرد: کسانی که به این سرزمین می آیند از آنها پذیرایی کنید. به عبارت دیگر امام علیه السلام این سرزمین را وقف نکرد بلکه آن در اختیار اهالی آن منطقه نهاد.
حجت الاسلام جعفری تاکید کرد که این سیره ائمه معصومین علیه السلام بود، چنانچه در کتاب 'اللؤلؤه الغالیه' نوشته 'سید ابوطالب قائینی' از مجتهدان و علمای قرن سیزدهم، درباره خرید زمین کربلا مطالبی بیان و به روایتی اشاره شده که در آن آمده است: حضرت علی علیه السلام نیز وقتی از جنگ صفین برمی گشت سرزمینی را در عراق که کوفه نیز جزیی از آن بود، به قیمت زیادی خریداری کرد و سپس به صاحبانش قبلی اش باز
گرداند. وی افزود: امیرالمومنین علیه السلام در پاسخ به کسانی که از این اقدام حضرت شگفت زده شده بودند، فرمود: خواستم این سرزمین مال من باشد. چون از پیامبر علیه السلام شنیدم که از کوفه و اطراف آن عده زیادی وارد بهشت می شوند و من خواستم تا مردم از ملک من به بهشت بروند.
این کارشناس مذهبی اضافه کرد: مرحوم قائینی در کتاب خود حتی با استناد به روایتی می گوید، حضرت ابراهیم علیه السلام نیز سرزمین مکه را خریداری کرد و سپس آن را به صاحبانش برگرداند تا هر عبادتی در آنجا انجام شد، آن حضرت نیز در آن عبادات شریک باشد.

نوشته شده در ساعت توسط عاشقان بقیع| |


Design By : Night Skin